Arkiv

ÅKERBYGDENS ALLIANSFÖRSAMLING

Programblad             Söndax              UV                  Tonår

VECKA 4

Tisdag 22 januari kl 19.00 Sångövning

Söndag 27 januari kl 10.00 Gudstjänst med församlingens årsmöte Jakob Svensson

      Sångarna Sopplunch Söndax   

 

VECKA 3

Fredag 18 januari kl 19.00 Ekumeniska böneveckan Gtj med ungdomsinriktning Jakob Svensson mfl

 

VECKA 2

Söndag 13 januari kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Mattias Nystrand o P-G Söndax

 

VECKA 1

-

 

VECKA 52

Onsdag 26 december kl 10.00 Julgudstjänst Jakob Svensson Söndax

 

VECKA 51

Lördag 22 december 15.00 Andakt på Sörgården Jakob Svensson

 

VECKA 50

Tisdag 11 december kl 18.30 Alpha

Onsdag 12 december kl 18.30 Styrelsemöte hos Lennart

Söndag 16 december kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Hilda Eriksson Söndax

 

VECKA 49

Tisdag 4 december kl 18.00 UV

Fredag 7 december kl 17.00 Tonår Bad i Jönköping

 

VECKA 48

Tisdag 27 november kl 18.00 UV

Tisdag 27 november kl 19.00 Sångövning

Onsdag 28 november kl 18.30 Alpha

Fredag 30 november kl 19.00 Tonår i Skillingaryd

Söndag 2 december kl 10.00 Adventsgtj för alla åldrar Jakob Svensson Sångarna Bibelutdelning

 

VECKA 47

Tisdag 20 november kl 18.00 UV

Fredag 23 november kl 19.00 Tonår i Skillingaryd

 

VECKA 46

Tisdag 13 november kl 18.00 UV

Tisdag 13 november kl 18.30 Programplanering hos AnnaMaria

Onsdag 14 november kl 18.30 Styrelsemöte hos Gunnel

Fredag 16 november kl 19.00 Tonår i Skillingaryd

Söndag 18 november kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Sara Tunfors Söndax

 

VECKA 45

Tisdag 6 november kl 18.00 UV

Torsdag 8 november kl 18.00 Pyssel inför auktionen

Fredag 9 november kl 19.00 Tonår i Skillingaryd

Lördag 10 november kl 17.00 Missionsauktion Lennart Axelsson Jakob Svensson

 

VECKA 44

Tisdag 30 oktober kl 19.00 Sångövning

Onsdag 31 oktober kl 18.30 Alpha

Fredag 2 november kl 18.00 Tonår i Skillingaryd

Söndag 4 november kl 10.00 Gemensam Gtj i Skillingaryds missionskyrka

         Jakob Svensson Gemensamma sångarkrafter

 

VECKA 43

Tisdag 23 oktober kl 18.00 UV Ute

Fredag 26 oktober kl 19.00 Tonår i Skillingaryd

 

VECKA 42

Tisdag 16 oktober kl 18.00 UV Ute

Tisdag 16 oktober kl 19.00 Sångövning

Onsdag 17 oktober kl 18.30 Styrelsemöte hos Maria

Fredag 19 oktober kl 19.00 Tonår i Skillingaryd

Lördag 20 oktober 15.00 Andakt på Sörgården

Söndag 21 oktober kl 10.00 Gtj Jakob Svensson Söndax

 

VECKA 41

Fredag 12 oktober kl 19.00 Tonår i Skillingaryd

Lördag 13 oktober kl 9.00 Arbetsdag

 

VECKA 40

Tisdag 2 oktober kl 18.00 UV Familjekväll ute i Kyllås

Onsdag 3 oktober kl 18.30 Alpha

Fredag 5 oktober Tonår till T-centralen i Arken Värnamo

Söndag 7 oktober kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Madelene Johansson Söndax

 

VECKA 39

Tisdag 25 september UV Ute

Fredag 28 september kl 19.00 Tonår i Skillingaryd

Lördag 29 september kl 9.30 Styrelsedag i Hok

 

VECKA 38

Tisdag 18 september kl 18.00 UV Ute

Fredag 21 september kl 19.00 Tonår i Skillingaryd

Söndag 23 september Församlingsdag i Näshult, Vetlanda.

 

VECKA 37

Tisdag 11 september kl 17.30 UV Ute

Fredag 14 september kl 19.00 Tonår i Skillingaryd

 

VECKA 36

Tisdag 4 september kl 18.00 UV Ute

Tisdag 4 september kl 19.00 Sångövning

Söndag 9 september kl 10.00 "Minns du sången" Gtj Jakob Svensson HHN Söndax

 

VECKA 35

-

 

VECKA 34

Måndag 20 augusti kl 18.30 Programplanering hos Greta

Tisdag 21 augusti kl 18.30 Planering ungdomsarbetet

Söndag 26 augusti kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Söndax

 

VECKA 33

-

 

VECKA 32

Lördag 11 augusti kl 14.00 o 15.00 Andakt Jupiter och Sörgården

Söndag 12 augusti kl 10.00 Gtj Gunnar Fagher

 

VECKA 31

Söndag 5 augusti - Fredag 10 augusti Tonårsläger på Gullbrannagården

 

VECKA 30

Söndag 29 juli kl 10.00 Gem sommargtj i Klevshults Pingstkyrka

 

VECKA 29

Söndag 22 juli kl 10.00 Gem sommargtj i Hagshults missionshus

 

VECKA 28

Söndag 15 juli kl 10.00 Gem sommargtj i Klevshults allianskyrka

 

VECKA 27

Söndag 8 juli kl 10.00 Gem sommargtj i Ekhults missionshus

 

VECKA 26

Söndag 1 juli kl 10.00 Gem sommargtj Jakob Svensson HHN Sång Christer Boij

 

VECKA 25

-

 

VECKA 24

Lördag 16 juni - Onsdag 20 juni UVläger i Mölnarp Tofteryd

Söndag 17 juni kl 10.00 Gtj Roland Oscarsson HHN

 

VECKA 23

-

 

VECKA 22

Söndag 3 juni kl 10.00 Friluftsgtj Jakob Svensson vid Eksäterstugan

 

VECKA 21

Fredag 25 maj kl 18.30 Tonår Ute vid Långasjön

Lördag 26 maj kl 14.00 o 15.00 Andakt Jupiter och Sörgården Jakob Svensson

 

VECKA 20

Fredag 18 maj - Lördag 19 maj UV hajk

Söndag 20 maj kl 11.00 Konfirmationsavslutning Jakob Svensson mfl på Fridhäll i Skillingaryd

Söndag 20 maj kl 16.00 Historisk vandring i Åsafors med Gösta Petersson o Ola Hugosson

 

VECKA 19

Tisdag 8 maj 17.45 UV Ute i Hallforsen

Torsdag 10 maj-Söndag 13 maj SAM:s årskonferens på Gullbrannagården

 

VECKA 18

Fredag 4 maj kl 18.30 Tonår

Söndag 6 maj kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Söndax

 

VECKA 17

Tisdag 24 april kl 18.00 UV-Invigning

Lördag 28 april kl 09.00 Arbetsdag

 

VECKA 16

Tisdag 17 april kl 18.00 UV Ute

Fredag 20 april kl 18.30 Tonår

Söndag 22 april kl 10.00 Musikgudstjänst Jakob Svensson HP mfl

 

VECKA 15

Tisdag 10 april kl 18.00 UV Ute

 

VECKA 14

Fredag 6 april kl 18.30 Tonår

Söndag 8 april kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Adine Brandö Söndax

 

VECKA 13

Tisdag 27 mars kl 17.45 UV till brandstationen

Tisdag 27 mars kl 19.00 Sångövning

Torsdag 29 mars kl 19.30 Getsemanestund HHN

Söndag 1 april kl 9.15 Sångövning

Söndag 1 april kl 10.00 Påskdagsgudstjänst Evelina Granath Sångarna

 

VECKA 12

Tisdag 20 mars kl 18.00 UV

Söndag 25 mars kl 10.00 Gtj Jakob Svensson Söndax

 

VECKA 11

Tisdag 13 mars kl 17.45 UV Ute i Nyholm

Fredag 16 mars kl 19.00 Tonår hos Martin

 

VECKA 10

Onsdag 7 mars kl 18.30 Programplanering hos Anette

Lördag 10 mars kl 14.00 o 15.00 Andakt Jupiter och Sörgården Jakob Svensson

Söndag 11 mars kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Katarina Martinsson Löf Söndax

 

VECKA 9

Tisdag 27 februari kl 18.00 UV

Fredag 2 mars kl 19.00 Världsböndagen Ekumenisk bönesamling i Pingstkyrkan Skillingaryd

 

VECKA 8

Tisdag 20 februari kl 18.00 UV Ute i Ålaryd

Söndag 25 februari kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Söndax

 

VECKA 7

-

 

VECKA 6

-

 

VECKA 5

Fredag 2 februari kl 18.30 Tonår i Skillingaryd

Söndag 4 februari kl 10.00 Gtj Alfred Staiger SAM insamling Söndax

 

VECKA 4

Tisdag 23 januari kl 19.00 Sångövning

Fredag 26 januari kl 19.00 Tonår

Söndag 28 januari kl 10.00 Gudstjänst med församlingens årsmöte Jakob Svensson HHN Sångarna Sopplunch Söndax

 

VECKA 3

Tisdag 16 januari kl 18.30 Planering ungdomsarbetet Årsmöte Åkerbygdens SAU

Söndag 21 januari kl 11.00 Ekumeniska böneveckan Gtj i Tofteryds kyrka Jakob Svensson

 

VECKA 2

Söndag 14 januari kl 10.00 Gtj Medverkan av och insamling till Gideoniterna Kakbuffé

 

VECKA 1

-

 

VECKA 52

-

 

VECKA 51

Söndag 24 december kl 11.00 Julbön för hela församlingen på Sörgården Jakob Svensson

 

VECKA 50

Söndag 17 december kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Anders S Söndax

 

VECKA 49

Lördag 9 december 17.00 Julspel i Åkers hembygdsgård tillsammans med Svenska kyrkan i Åker

 

VECKA 48

Tisdag 28 november kl 18.00 UV

Tisdag 28 november kl 19.00 Sångövning

Fredag 1 december kl 18.30 Tonår till Jönköping

Söndag 3 december kl 10.00 Adventsgudstjänst för alla åldrar Jenny Milton Jakob Svensson Sångarna

 

VECKA 47

Tisdag 21 november kl 18.00 UV

 

VECKA 46

Tisdag 14 november kl 18.00 UV

Tisdag 14 november kl 18.30 Programplanering hos Carina

Fredag 17 november kl 18.30 Tonår

Söndag 19 november kl 10.00 Gtj Jakob Svensson Söndax

 

VECKA 45

Tisdag 7 november kl 18.00 UV

Torsdag 9 november kl 18.00 Pyssel inför auktionen

Lördag 11 november kl 17.00 Missionsauktion Lennart Axelsson

 

VECKA 44

Fredag 3 november kl 18.30 Tonår

Söndag 5 november kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Ljuständning Söndax

 

VECKA 43

Tisdag 24 oktober kl 18.00 UV Ute i Vildmarksbyn

 

VECKA 42

Tisdag 17 oktober kl 18.00 UV Ute på Tallbacka

Onsdag 18 oktober kl 18.30 Styrelsemöte hos Lennart

Fredag 20 oktober kl 18.30 Tonår

Lördag 21 oktober kl 14.00 o 15.00 Andakt Jupiter och Sörgården Jakob Svensson

Lördag 21 oktober 18.00 Församlingens 10-årsjubileum Daniel Grahn Jakob Svensson

Glädje & Gemenskap Sång mat & fika Anmäl ditt deltagande till Jakob senast 14 okt

'

Församlingens 10 årsjubileum

 

Detta firar vi med Glädje & Gemenskap. Daniel Grahn, Jakob Svensson, Sång mat & fika.

Nuvarande och tidigare medlemmar är inbjudna. Anmälan till Jakob senast 14 okt.

 

VECKA 41

Tisdag 10 oktober kl 18.00 UV Ute i Ålaryd

Fredag 13 oktober kl 20.00 Ungdomsmöte Hagshults missionshus

Lördag 14 oktober kl 10.00 Barnmöte Inga-Lena Skenben o Inge Vidare Skillingaryds missionskyrka

Lördag 14 oktober kl 10.00-12.00 Seminarie med Cajsa Tengblad Skillingaryds Arena

Lördag 14 oktober kl 16.00-17.00 Seminarie med Britta Hermansson Skillingaryds Arena

Lördag 14 oktober kl 18.00 Kvällsmöte Britta Hermansson o Rikard Sundström Skillingaryds Arena

Söndag 15 oktober kl 10.00 Gtj för alla åldrar Tommy Log Skillingaryds Arena

 

Konferens 17 "Stå fast och gå vidare" i Skillingaryds Arena

 

FREDAG 13/10

20.00 Ungdomsmöte i Hagshult missionshus

 

 

LÖRDAG 14/10

10.00-12.00 Barnmöten i Skillingaryds missionskyrka: Inga-Lena Skenben & Inge Vidare, Iréne Björnell m.fl. Kalasfika till alla barnen. Samlingen är indelad i två delar med fika emellan.

 

10.00-10.45 Seminarie med Cajsa Tengblad i Skillingaryds arena

10.45-11.00 Fika

11.00-11.45 Seminarie med Cajsa Tengblad i Skillingaryds arena

Paus

16.00-17.00 Seminarie med Britta Hermansson i Skillingaryds arena

17.00-18.00 Matigare fika

18.00 Kvällsmöte: Britta Hermansson, Rikard Sundström m.fl. Plats: Skillingaryds arena

 

 

SÖNDAG 15/10 i Skillingaryds arena:

11.00 Gudstjänst för alla åldrar: Tommy Log, lovsångare m.fl.

 

 

Arr. Frikyrkorna i Vaggeryd och Skillingaryd tillsammans med studieförbundet Bilda.

 

VECKA 40

Tisdag 3 oktober kl 18.00 UV Ute i Vildmarksbyn

Fredag 6 oktober 18.30 Tonår till Tcentralen Värnamo

Söndag 8 oktober kl 10.00 Tacksägelsegudsjtänst med naturens och trädgårdens gåvor

 Jakob Svensson HHN Barnvälsignelse Sång Madelene o Hanna Söndax

 

VECKA 39

Tisdag 26 september kl 18.00 UV Ute i Åker

Lördag 30 september kl 9.00 Arbetsdag

Söndag 1 oktober kl 10.00 Söndagsgemenskap Evelina G

 

VECKA 38

Tisdag 19 september kl 18.00 UV Ute i Vildmarksbyn

Fredag 22 september 17.30 Tonår till Anderstorp

Söndag 24 september kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Martina Lundqvist Söndax

 

Ny termin för ungdomsarbetet

 

Nu startar vi en ny termin för vårt ungdomsarbete:

UV startar tisdagen den 29 augusti kl 18.00

Tonår startar fredagen den 8 september kl 18.30

Söndax startar söndagen den 274 september kl 10.00

Terminsprogrammen kommer att publiceras så fort de är klara.

 

VECKA 37

Tisdag 12 september kl 17.30 UV Avresa från Nyholm Ute

 

VECKA 36

Tisdag 5 september kl 18.00 UV Ute i Vildmarksbyn

Onsdag 6 september kl 18.30 Styrelsemöte INSTÄLLT

Fredag 8 september kl 18.30 Tonår

Söndag 10 september kl 10.00 Församlingsdag på ungdomsborgen N Sandsjö Maria Ahlriksson Jakob S

S

Församlingsdag

 

Söndagen den 10 september är det dags för vår församlingsdag på Ungdomsborgen i Norra Sandsjö.

Mer information kommer senare. Informationen är utskickad via mail.

 

VECKA 35

Tisdag 29 augusti kl 18.00 UV Ute i Vildmarksbyn

Söndag 3 september kl 10.00 Söndagsgemenskap

 

VECKA 34

Tisdag 22 augusti kl 18.30 Programplanering hos Lennart

Onsdag 23 augusti kl 18.30 Planering ungdomsarbetet

Söndag 27 augusti kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN

 

VECKA 33

-

 

VECKA 32

Lördag 12 augusti kl 14.00 o 15.00 Andakt på Jupiter och Sörgården

 

Andakt Jupiter o Sörgården

 

Lördagen den 12 augusti kl 14.00 o 15.00 är det vår församling som har ansvaret för andakterna på Jupiter o Sörgården i Skillingaryd. Då är du välkommen med att sjunga.

 

VECKA 31

Söndag 6 augusti kl 09.00 Sångövning

Söndag 6 augusti kl 10.00 Gem sommargtj Jakob Svensson Sångarna Parentation

Söndag 6 augusti - Fredag 11 augusti Tonårsläger på Gullbrannagården

 

VECKA 30

Söndag 30 juli kl 10.00 Gem sommargtj i Klevshults allianskyrka

 

VECKA 29

Söndag 23 juli kl 10.00 Gem sommargtj i Hagshults missionshus

 

VECKA 28

Söndag 16 juli kl 10.00 Gem sommargtj i Ekhults missionshus

 

VECKA 27

Söndag 9 juli kl 10.00 Gem sommargtj i Klevshults Pingstkyrka

 

VECKA 26

Tisdag 27 juni - söndag 2 juli UV läger Skärvhult

Söndag 2 juli kl 10.00 Avslutningsgudstjänst UV läger Skärvhult

 

VECKA 25

-

 

VECKA 24

Söndag 18 juni kl 10.00 Gtj Jakob Svensson Sång Malin o David Andersson Parentation

 

VECKA 23

Söndag 11 juni kl 10.00 Söndagsgemenskap

 

VECKA 22

Fredag 2 juni kl 18.30 Tonår Ute

Söndag 4 juni kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN

 

VECKA 21

Tisdag 23 maj kl 19.00 Sångövning

Torsdag 25 maj-Söndag 28 maj SAM:s och SAU:s årskonferens på Gullbrannagården

Lördag 27 maj kl 14.00 o 15.00 Andakt på Jupiter och Sörgården Göran

 

VECKA 20

Tisdag 16 maj kl 18.00 UV Ute

Torsdag 18 maj kl 18.30 Styrelsemöte hos Gunnel

Söndag 21 maj kl 11.00 Konfirmationsavslutning Jakob Svensson mfl på Fridhäll i Skillingaryd

 

VECKA 19

Onsdag 10 maj kl 18.00 UV Utflykt till Skogslyckan Ljungsarp

Fredag 12 maj kl 18.30 Tonår INSTÄLLT

Söndag 14 maj kl 10.00 Söndagsgemenskap

 

VECKA 18

Tisdag 2 maj kl 18.00 UV Ute

Fredag 5 maj kl 18.30 Tonår

Söndag 7 maj kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Johan Åsgärde Söndax

 

VECKA 17

Tisdag 25 april kl 18.00 UV Ute

 

VECKA 16

Tisdag 18 april kl 18.00 UV Ute

Fredag 21 april kl 18.30 Tonår

Lördag 22 april kl 9.00 Arbetsdag

Söndag 23 april kl 16.00 Församlingens vårfest med UV invigning och avslutning för ungdomsgrupperna

 Kak och tårtbuffé

 

VECKA 15

Tisdag 11 april kl 19.00 Sångövning

Torsdag 13 april kl 19.30 Getsemanestund HHN

Söndag 16 april kl 9.15 Sångövning

Söndag 16 april kl 10.00 Gtj för alla åldrar Jakob Svensson Sångarna

Måndag 17 april kl 18.00 Musikgudstjänst Michael Jeff Johnsson Ekumenisk sångkör Tofteryds kyrka

 

VECKA 14

Tisdag 4 april kl 18.00 UV Ute

Torsdag 6 april kl 18.30 Styrelsemöte hos Björn

Fredag 7 april kl 18.30 Tonår till Skillingaryd

Söndag 9 april kl 10.00 Söndagsgemenskap

 

VECKA 13

Tisdag 28 mars kl 18.00 UV

 

VECKA 12

Tisdag 21 mars kl 17.45 UV Ute i Hallforsen

Fredag 24 mars kl 18.30 Tonår

Söndag 26 mars kl 10.00 Gtj Jakob Svensson Sångare från Tofteryd Offerinsamling till församlingen Söndax

 

Våra missionärer Lena och Peter Fridlund

 

Vår församling understödjer SAM:s missionärer Lena och Peter Fridlund.

Vi har haft en gudstjänst där vi fick träffa dem och lära känna dem.

De berättade om deras kallelse och vägen fram till idag.

För närvarande vet de inte när de kommer att åka ut till Tchad.

Hösten 2015 tillbringade de i Frankrike för att praktisera det franska språket.

För närvarande är de tjänstlediga från SAM.

Därför används årets missionärsunderhåll till ett projekt i Rumänien som heter "Stay free".

Ett arbete där syftet är att förebygga människohandel bland rumänska ungdomar.

Se mer information här.

 

VECKA 11

Fredag 17 mars kl 18.30 Tonår i Skillingaryd

 

VECKA 10

Tisdag 7 mars kl 18.00 UV

Tisdag 7 mars kl 18.30 Programplanering hos Anette

Lördag 11 mars kl 14.00 o 15.00 Andakt på Jupiter och Sörgården

Söndag 12 mars kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Söndax

 

VECKA 9

Tisdag 28 februari kl 18.00 UV

Fredag 3 mars kl 18.30 Tonår

Söndag 5 mars kl 13.30-16.30 Våffelservering i Kyllås skidbacke INSTÄLLT pga snöbrist

 

VECKA 8

Tisdag 21 februari kl 18.00 UV

Torsdag 23 februari kl 18.30 Styrelsemöte hos Åke

Fredag 24 februari kl 18.30 Tonår

Söndag 26 februari kl 10.00 Gtj Jakob Fhager Bjärkhed Sång Annie Johansson Söndax

 

VECKA 7

-

 

Sportlov

 

Som ni ser har vi inga samlingar i missionshuset under vecka 7.

Passa på att åk skidor i Kyllås slalombacke.

Öppettiderna hittar ni på www.kyllas.se

 

VECKA 6

Tisdag 7 februari kl 18.00 UV Ute

Fredag 10 februari kl 18.30 Tonår

Söndag 12 februari kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Söndax

 

Ny termin för ungdomsarbetet

 

Nu startar vi en ny termin för vårt ungdomsarbete:

UV startar tisdagen den 7 februari kl 18.00

Tonår startar fredagen den 10 februari kl 18.30

Söndax startar söndagen den 12 februari kl 10.00

 

VECKA 5

Lördag 4 februari kl 19.00 Gtj Krister Lilja SAM insamling

Lördag 4 februari kl 20.00 Tonår till ungdomsmöte i Skillingaryd

Söndag 5 februari kl 13.30-16.30 Våffelservering i Kyllås skidbacke

 

VECKA 4

Onsdag 25 januari kl 18.30 Planering ungdomsarbetet Årsmöte Åkersbygdens SAU

Fredag 27 januari kl 18.30 Tonår Skidåkning i Kyllås

Söndag 29 januari kl 10.00 Gudstjänst med församlingens årsmöte Jakob Svensson Sångarna Sopplunch

 

Årsmöte

 

Härmed kallas samtliga medlemmar till årsmöte söndagen den 29 januari kl 10.00.

Vi börjar  med en gudstjänst där Jakob Svensson predikar och sångarna sjunger.

Sedan följer kyrkkaffe, förhandlingar och kyrklunch.

 

VECKA 3

Tisdag 17 januari kl 19.00 Sångövning

Söndag 22 januari kl 13.30-16.30 Våffelservering i Kyllås skidbacke

 

VECKA 2

Söndag 15 januari kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN AnnMargreth o AnnaMaria

 

VECKA 1

-

 

VECKA 52

Måndag 26 december kl 10.00 Julgudstjänst Jakob Svensson Sångarna

 

God Jul

 

Åkerbygdens Alliansförsamling önskar alla en mysig adventstid, en riktig god jul och ett gott slut på året 2016.

 

VECKA 51

-

 

VECKA 50

Söndag 18 december kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Hilda

 

VECKA 49

Tisdag 6 december kl 18.00 UV

Lördag 10 december kl 14.00 o 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården Jakob Svensson

 

Andakt Jupiter o Sörgården

 

Lördagen den 10 december kl 14.00 o 15.30 är det vår församling som har ansvaret för andakterna på Jupiter o Sörgården i Skillingaryd. Jakob talar och du är välkommen med att sjunga.

 

VECKA 48

Tisdag 29 november kl 18.00 UV Badkväll

Torsdag 1 december kl 18.30 Styrelsemöte hos Lennart

Fredag 2 december kl 17.00 Tonår till Jönköping

 

VECKA 47

Tisdag 22 november kl 18.00 UV

Tisdag 22 november kl 19.00 Sångövning

Fredag 25 november kl 18.30 Tonår

Söndag 27 november kl 10.00 Adventsgudstjänst för alla åldrar Jakob Svensson Sångarna

   Avslutning för ungdomsgrupperna

 

Första adventsgudstjänst

 

På söndag har vi första adventsgudstjänst med terminsavslutning för vårt barn o ungdomsarbete. Jakob talar och sångarna sjunger. Det blir också bibelutdelning till de som fyllt 10 år under året.

 

VECKA 46

Tisdag 15 november kl 18.00 UV

Söndag 20 november kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Frida o Ola Återblick från Zimbabweresan

 

Jakob åker till Zimbabwe

 

Under perioden 3-17/11 är Jakob i Zimbabwe och besöker pastor Previlege Mutumwapavi och hans församling.

 

VECKA 45

Tisdag 8 november kl 18.00 UV

Tisdag 8 november kl 19.00 Sångövning

Torsdag 10 november kl 18.00 Pyssel inför auktionen

Fredag 11 november kl 19.00 Tonår till Skillingaryd

Lördag 12 november kl 17.00 Missionsauktion Lennart Axelsson

 

Missionsauktion 12/11

 

Torsdagen den 10 november kl 18.00 samlas alla som vill hjälpa till att förbereda

årets missionsauktion som går av stapeln lördagen den 12 november kl 17.00.

Lennart Axelsson håller i auktionsklubban. Alla gåvor mottages som vanligt med tacksamhet.

 

VECKA 44

Söndag 6 november kl 10.00 Söndagsgemenskap Maria

 

Höstens nysatsning: Söndagsgemenskap

 

I höst har vi bokat in tre söndagsförmiddagar (18/9, 16/10, 6/11) till något vi kallat söndagsgemenskap.

Vi träffas och trivs under enkla former, vi har tänkt börja med tipspromenad, sedan är det fika, prisutdelning och så har vi tänkt att avsluta med sång och andakt. Pastor Jakob kommer inte vara med eftersom han är på gudstjänst i sin andra församling. Vi hoppas att detta upplägg ska passa församlingsmedlemmar men också de som inte brukar komma till våra gudstänster. Vill du inte delta i tipspromenaden kan du givitvis komma till missionshuset ändå.

 

VECKA 43

Tisdag 25 oktober kl 18.00 UV Ute i Vildmarksbyn

 

VECKA 42

Tisdag 18 oktober kl 18.30 Programplanering hos Björn

Onsdag 19 oktober kl 18.30 Styrelsemöte hos Maria

Fredag 21 oktober kl 17.15 Tonår till Jönköping

Söndag 23 oktober kl 10.00 Gtj Jakob Svensson Sång Livsviktigt 2.0

 

VECKA 41

Fredag 14 oktober 19.00 Tonår till Klevshult

Söndag 16 oktober kl 10.00 Söndagsgemenskap Madelen

 

VECKA 40

Tisdag 4 oktober kl 18.00 UV Ute i Vildmarksbyn

Fredag 7 oktober 17.45 Tonår till T centralen Värnamo

Lördag 8 oktober kl 9.00 Arbetsdag

Söndag 9 oktober kl 10.00 Tacksägelsegudstjänst med naturens och trädgårdens gåvor

       Jakob Svensson HHN Sång Mattias Nystrand

 

Nästa gudstjänst 9/10: Tacksägelsegudstjänst

 

Ta gärna med något som du skördat från Guds skapelse, tex äpplen, morötter, blåbärssylt eller blommor,

så ställer vi det på estraden före gudstjänsten och efter gudstjänsten får den som vill köpa det du skänkt genom att ge en frivillig gåva till församlingen. På detta sätt vill vi manifestera Guds underbara skapelse och tacka för allt han har gett oss.

 

VECKA 39

Tisdag 27 septermber kl 18.00 UV Ute i Vildmarksbyn

Fredag 30 september kl 18.00 Tonår till Pukarp

 

VECKA 38

Tisdag 20 septermber kl 18.00 UV Ute i Vildmarksbyn

Lördag 24 september kl 14.00 Andakt Jupiter (Sörgården inställt) Jakob Svensson

Söndag 25 september kl 10.00 Gtj Jakob Svensson Sång Madelen J med systrar

 

VECKA 37

Tisdag 13 septermber kl 18.00 UV Ute i Vildmarksbyn

Söndag 18 september kl 10.00 Söndagsgemenskap Evelina G

 

VECKA 36

Tisdag 6 septermber kl 18.00 UV Ute i Vildmarksbyn

Torsdag 8 september kl 18.30 Styrelsemöte hos Göran

Fredag 9 september kl 18.30 Tonår

Söndag 11 september kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Söndax

 

 

Ny termin för ungdomsarbetet

 

Nu startar vi en ny termin för vårt ungdomsarbete:

UV startar tisdagen den 30 augusti kl 18.00

Tonår startar fredagen den 2 september kl 18.30

Söndax startar söndagen den 11 september kl 10.00

Terminsprogrammen kommer att publiceras så fort de är klara.

 

VECKA 35

Tisdag 30 augusti kl 18.00 UV Ute

Fredag 2 september 18.30 Tonår

Lördag 3 september 9.00 Bussutflykt till Huseby

 

Församlingsresa 3/9

 

Boka in lördagen den 3/9 för församlingens bussutflykt till Huseby Bruk mm.

Avresa kl 9.00 från Skillingaryd och beräknad hemkomst ca kl 18.00.

Anmälan sker till Jakob senast söndagen den 28 augusti.

 

VECKA 34

Måndag 22 augusti kl 18.30 Programplanering hos Jakob

Onsdag 24 augusti kl 18.30 Planering ungdomsarbetet

Söndag 28 augusti kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Gitarrspel Victor E

 

VECKA 33

-

 

VECKA 32

Söndag 7 augusti - fredag 12 augusti Tonårsläger Gullbrannagården

Söndag 14 augusti kl 10.00 Gtj Jakob Svensson

 

VECKA 31

-

 

VECKA 30

-

 

VECKA 29

Lördag 23 juli kl 14.00 o 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården

 

VECKA 28

-

 

VECKA 27

-

 

VECKA 26

Söndag 3 juli kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN

 

VECKA 25

-

 

VECKA 24

Tisdag 14 juni kl 9.30 Avresa till UV lägret i Hjulvhult från Åsafors

Tisdag 14 juni - söndag 19 juni UV läger Hjulvhult

Söndag 19 juni kl 10.00 Avslutningsgudstjänst UV läger Hjulvhult

 

VECKA 23

-

 

Läger sommaren 2016

 

Nu är det dags att anmäla sej till sommarens läger. Anmälan sker till respektive ledare.

UV läger i Hjulvhult 14-19 juni 

Tonårsläger i Gullbranna 4-9 augusti

 

VECKA 22

Söndag 5 juni kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Evelina o Linnea

 

VECKA 21

-

 

VECKA 20

Tisdag 17 maj kl 18.30 Styrelsemöte hos Anders

Fredag 20 maj kl 19.00 Gemenskapskväll

 Pastor Previlege Mutiumwapa från Zimbabwe Jakob Svensson Sångarna

Söndag 22 maj kl 11.00 Konfirmationsavslutning Jakob Svensson mfl på Fridhäll i Skillingaryd

 

Pastorsbesök från Zimbabwe

 

Notera: 11 maj, 19.00, Tomas Sjödin i Skillingaryds Arena. Inträde 50 kr om man inte är anmäld till vårens kvällsbibelskola. Betalas på plats. Sång av Gittan Mellin, Vittnesbörd av Previlege, Utgångskollekt för torkan i Zimbabwe.

Arr: Kvällsbibelskolan och Bilda

 

20 maj, 19.00, Gemenskapskväll med Previlege från Zimbabwe. Åsafors

 

Under vecka 19 och 20 i början av maj kommer vi att få besök av pastor Previlege Mutumwapavi från Zimbabwe.

Han kommer att bo hos Jakob men vi kommer att få hjälpa till med att ordna mathållningen under vissa dagar.

Han kommer att vara med på våra samlingar plus en del samlingar i Ölsremma och Skillingaryd/Vaggeryd.

Anledningen är SAM:s utbytesprogram med missionsland och det innebär även att vår pastor Jakob kommer att besöka Previleges församling i Zimbabwe under två veckor i början av november. Utbytet ingår i SAM pastorernas fortbildning och Jakobs arbetstid och resekostnader kommer delvis att bekostas av vår församling.

 

VECKA 19

Tisdag 10 maj kl 18.00 UV

Onsdag 11 maj kl 19.00 Kvällsbibelskola Tomas Sjödin Skillingaryds Arena

Lördag 14 maj kl 14.00 och 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården

Söndag 15 maj kl 16.00 Ungdomsarbetets våravslutning vid Eksäters vindskydd Jakob Svensson

 

VECKA 18

Tisdag 3 maj kl 18.00 UV

Torsdag 5 - Söndag 8 maj SAM konferensen Gullbranna

 

VECKA 17

Fredag 29 april kl 18.30 Tonår

 

VECKA 16

Tisdag 19 april kl 18.00 UV

Fredag 22 - Söndag 24 april Konfahelg på Gullbranna

Söndag 24 april kl 10.00 Familjegtj med UV Invigning Jenny Milton Sång av barnen

 

VECKA 15

Tisdag 12 april kl 17.45 UV till Lottas keramik Samling i Nyholm

Fredag 15 april kl 18.30 Tonår

Lördag 16 april kl 9.00 Arbetsdag

Lördag 16 april SAU konferensen i Värnamo

 

Arbetsdag 16/4

 

Lördagen den 16/4 med start kl 9.00 är det städdag i vårt missionshus. Invändig och utvändig städning.

 

VECKA 14

Tisdag 5 april kl 18.00 UV

Onsdag 6 april kl 19.00 Kvällsbibelskola Leif Carlsson Missionskyrkan Vaggeryd

Torsdag 7 april kl 18.30 Styrelsemöte hos Lilian

Söndag 10 april kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Hilda E Söndax

 

VECKA 13

Fredag 1 april Tonår till Jönköping

Lördag 2 april kl 19.00 Insamlingsgudstjänst Sång HansPeter mfl

 

VECKA 12

Tisdag 22 mars kl 18.00 UV

Tisdag 22 mars kl 19.00 Sångövning

Torsdag 24 mars kl 19.30 Getsemanestund Jakob Svensson HHN

Söndag 27 mars kl 10.00 Påskdagsgtj Jakob Svensson Sångarna

 

VECKA 11

Tisdag 15 mars kl 18.00 UV

Fredag 18 mars kl 18.30 Tonår Hjulbytarkväll

 

VECKA 10

Tisdag 8 mars kl 18.00 UV

Tisdag 8 mars kl 18.30 Programplanering hos Evelina G

Onsdag 9 mars kl 19.00 Kvällsbibelskola Leif Carlsson Missionskyrkan Skillingaryd

Söndag 13 mars kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Söndax

 

VECKA 9

Tisdag 1 mars kl 18.00 UV Hemma hos ledarna

Fredag 4 mars kl 18.30 Tonår Hemma hos Jakob

Lördag 5 mars kl 19.00 Temasamling Brita Bolmenäs

Söndag 6 mars kl 10.00 Gudstjänst Brita Bolmenäs Sång Gittan Mellin Söndax

 

Veckoslut med Britta Bolmenäs

 

Vi ser fram emot att lyssna när Britta Bolmenäs kommer till oss och berättar om Ester,

en berättelse om mod och rädsla lördagen den 5 mars kl 19,00 och söndagen den 6 mars kl 10.00.

Britta arbetar som pastor i Tibro missionskyrka.

 

VECKA 8

Tisdag 23 februari kl 17.45 UV Ute i Hallforsen

Lördag 27 februari kl 16.00 Tonår till GF Vinter Bankeryd

 

VECKA 7

Måndag 15 februari kl 18.00 Skidåkning för hela familjen i Kyllåsbacken

Lördag 20 februari kl 14.00 och 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården

 

VECKA 6

Tisdag 9 februari kl 18.00 UV

Onsdag 10 februari kl 19.00 Kvällsbibelskola Leif Carlsson Betelkyrkan Vaggeryd

Fredag 12 februari kl 18.30 Tonår

Söndag 14 februari kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Agnetha Johansson Söndax

 

Ny termin för ungdomsarbetet

 

Nu startar vi en ny termin för vårt ungdomsarbete:

UV startar tisdagen den 9 februari kl 18.00

Tonår startar fredagen den 12 februari kl 18.30

Söndax startar söndagen den 14 februari kl 10.00

 

Kvällsbibelskola våren 2016

 

Nu är det dags att anmäla dej till vårens kvällsbibelskola som har temat "Djupdykning i Bibeln".

Föreläsare är Leif Carlsson. Anmäl er genom att maila kvallsbibelskola@gmail.com samt

betala 150 kr till Betelkyrkans bankgiro 463-5389. Märk inbetalningen med KB + ert namn.

Onsdag 10 februari kl 19.00-21.00 Job - om lidandets problem            Betelkyrkan Vaggeryd

Onsdag 9 mars kl 19.00-21.00 Amos - om rättvisa                                Missonskyrkan Skillingaryd

Onsdag 6 april kl 19.00-21.00 Kolosserbrevet - Jesus enda vägen?     Missionskyrkan Vaggeryd

Onsdag 11 maj kl 19.00-21.00 Terminen avslutas med en samling i Fenix Vaggeryd

där Tomas Sjödin undervisar utifrån sina senaste böcker.

 

VECKA 5

Söndag 7 februari kl 18.00 Gudstjänst Lars-Gunnar Jonsson Sång Helena o LG Jonsson Offer till SAM

 

VECKA 4

Tisdag 26 januari kl 18.30 Programplanering ungdomsarbetet Årsmöte Åkerbygdens SAU

Onsdag 27 januari kl 19.00 Sångövning

Söndag 31 januari kl 10.00 Gudstjänst med församlingens årsmöte Jakob Svensson Sångarna Sopplunch

 

Årsmöte

 

Härmed kallas samtliga medlemmar till årsmöte söndagen den 31 januari kl 10.00.

Vi börjar  med en gudstjänst där Jakob Svensson predikar.

Sedan följer kyrkkaffe, förhandlingar och kyrklunch. Barnaktiviteter under förhandlingarna.

 

VECKA 3

-

 

VECKA 2

Söndag 17 januari kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Elisabeth Homelius Söndax

 

Israelresa våren 2017

 

Vill du åka till Israel? Mats Sturesson och Hillerstorps missionsförsamling inbjuder till Israelinformation

tisdagen den 12/1 2016 kl 18.30 i Hillerstorps missionskyrka. Resan är planerad till april månad 2017.

 

VECKA 1

-

 

VECKA 53

-

 

VECKA 52

Söndag 27 december kl 10.00 Julgudstjänst Jakob Svensson HHN Söndax

 

VECKA 51

Lördag 19 december kl 14.00 och 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården Jakob Svensson

 

VECKA 50

Tisdag 8 december kl 18.00 UV

Onsdag 9 december kl 19.00 Kvällsbibelskola Missionskyrkan Skillingaryd

Söndag 13 december kl 16.00 Ungdomsarbetets julavslutning i Åkers kyrka Jakob Svensson

 

VECKA 49

Tisdag 1 december kl 18.00 UV

Fredag 4 december kl 19.00 Tonår hemma hos Martin A

 

VECKA 48

Tisdag 24 november kl 18.00 UV

Tisdag 24 november kl 19.00 Sångövning

Fredag 27 november kl 20.30 Tonår Ute

Söndag 29 november kl 10.00 Adventsgudstjänst Lennart Magnusson Sångarna

 

VECKA 47

Tisdag 17 november kl 18.00 UV

Fredag 20 november kl 19.00 Tonår

 

VECKA 46

Tisdag 10 november kl 18.00 UV

Tisdag 10 november kl 18.30 Programplanering hos Carina

Onsdag 11 november kl 19.00 Kvällsbibelskola Missionskyrkan Vaggeryd

Söndag 15 november kl 10.00 Gtj för alla åldrar Jakob Svensson Sång av barngrupp

 

Kvällsbibelskolan 11/11

 

Är flyttad till missionskyrkan Vaggeryd

 

VECKA 45

Tisdag 3 november kl 18.00 UV

Torsdag 5 november kl 18.00 Pysselkväll inför auktionen

Fredag 6 november kl 19.00 Tonår till Skillingaryd

Lördag 7 november kl 17.00 Missionsauktion Lennart Axelsson Jakob Svensson Andakt

 

Missionsauktion 7/11 kl 17.00

 

På lördag är det dags för årets missionsauktion. Nytt för i år är att Lennart Axelsson kommer att vara auktionsropare. Gåvor mottages som vanligt med tacksamhet, bakverk, pajer, paket, hantverk mm.

 

Konfirmation 2015/2016

 

Efter ett års uppehåll blir det i år gemensam konfirmationsundervisning med övriga frikyrkor i Skillingaryd med omnejd. 14 ungdomar varav 2 pojkar med ankytning till vår församling kommer att lära sej mycket om kristen tro.

Samlingarna är på tisdagseftermiddagarna i Skillingaryds missionskyrka och på höstlovet kommer de att åka på en resa till Bulgarien och vara med och se hur SAM-hjälps arbete fungerar där.

 

VECKA 44

Måndag 26 oktober - Lördag 31 oktober Konfaresa till Bulgarien

Torsdag 29 oktober kl 19.00 Styrelsemöte hos Björn

Söndag 1 november kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Tjejgrupp från Vaggeryd Söndax

 

VECKA 43

Tisdag 20 oktober kl 18.00 UV

 

VECKA 42

Tisdag 13 oktober kl 18.00 UV

Fredag 16 oktober kl 19.00 Tonår

Lördag 17 oktober kl 14.00 och 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården Jakob Svensson

Söndag 18 oktober kl 10.00 Gtj Jakob Svensson Sång Hilda E Söndax

 

VECKA 41

Lördag 10 oktober kl 9.00 Arbetsdag

 

Kvällsbibelskola hösten 2015

 

Nu kan du anmäla dej till höstens kvällsbibelskola som kommer att handla om Judarna och Israel.

Föreläsare är Leif Carlsson. Anmäl er genom att maila kvallsbibelskola@gmail.com samt

betala 100 kr till Betelkyrkans bankgiro 463-5389. Märk inbetalningen med KB + ert namn.

Onsdag 30 september kl 19.00-21.00 Judarna och Israel i bibeln              Betelkyrkan Vaggeryd

Onsdag 11 november kl 19.00-21.00 Judarna och Israel i historien           Missonskyrkan Skillingaryd

Onsdag 9 december kl 19.00-21.00 Judarna och Israel i framtiden            Missionskyrkan Vaggeryd

 

VECKA 40

Tisdag 29 september kl 18.00 UV

Tisdag 29 september kl 19.00 Sångövning

Onsdag 30 september kl 19.00 Kvällsbibelskola Betelkyrkan Vaggeryd

Söndag 4 oktober kl 10.00 Gtj Lars-Gunnar Wettebrand HHN Sångarna Söndax

 

VECKA 39

Tisdag 22 september kl 18.00 UV Ute Fiske i Hallforsen

Fredag 25 september kl 18.00 Tonår Bad i Jönköping

 

VECKA 38

Tisdag 15 september kl 18.00 UV Ute Paddling i Ålaryd

Torsdag 17 september kl 19.00 Styrelsemöte hos Åke

Fredag 18 september kl 19.00 Tonår

Söndag 20 september kl 10.00 Gtj Jakob Svensson Sång Madelene Elg och Hanna Axelsson Söndax

 

VECKA 37

Tisdag 8 september kl 18.00 UV Ute vid Eksäters vindskydd

Lördag 12 september 8.00 Församlingsresa till Västergötland

 

Församlingsresa 12/9

 

En dag med fokus på gemenskap, hoppas att så många som möjligt vill följa med.

Kl 8.00 åker bussen och när vi kommer fram till Varnhems klosterkyrka börjar vi med att äta vår medhavda fika, sedan får vi en timmas guidning. Efter en god lunch besöker vi Naturum vid Hornborgarsjön samt Knäck o bräck

som är ett knäckebrödsbageri med tillhörande butik. På hemvägen stannar vi till vid VIP i Mullsjö för möjlighet att äta kvällsmat. I kostnaden 320 kr/person (barn 150 kr) ingår allt utom eget fika samt kvällsmaten som du får köpa själv. Anmäl er senast söndagen den 6 september till Jakob, maila till pastorn@akerafs.se

 

Ny termin för ungdomsarbetet

 

Nu startar vi en ny termin för vårt ungdomsarbete:

Tonår startar fredagen den 4 september kl 18.30

Söndax startar söndagen den 6 september kl 10.00

UV startar tisdagen den 8 september kl 18.00

Terminsprogrammen kommer att publiceras så fort de är klara.

 

VECKA 36

Fredag 4 september kl 18.30 Tonår

Söndag 6 september kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN Sång Frida och Ola U Söndax

 

VECKA 35

-

 

Församlingsresa 12/9

 

Boka in lördagen den 12 september då vi ska åka på en bussutflykt till Västergötland.

Mer information kommer senare.

 

VECKA 34

Måndag 17 augusti kl 18.30 Programplanering hos Lennart

Onsdag 19 augusti kl 18.30 Planering ungdomsarbetet

Söndag 23 augusti kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN

 

Nya missionärer

 

From sommaren 2015 går vårt missionärsunderhåll till Lena och Peter Fridlund som är Svenska Alliansmissionens

nya missionärer i Tchad. De kommer att avskiljas vid årskonferensen på Gullbrannagården söndagen den 17 maj.  Eftersom båda har sjuksköterskeutbildning kommer de att arbeta med hälsovård i Tchad.

Lena och Peter kommer att medverka hos oss på gudstjänst söndagen den 16 augusti kl 10.00.

 

 

Missionär Margareta Karlsson

 

Vår församling understödjer SAM:s missionär Margareta Karlsson.

Hon arbetar med alfabetisering mm bland budumafolket i Tchad.

Margareta bor växelvis mycket primitivt i Bol vid Tchadsjön men också  i huvudstaden N'Djamena.

Vill du ha kontakt med henne så går det bra att skicka e-post till margareta_karlsson(a)sil.org.

Vill du ta del av hennes missionärsbrev kan du skicka ett meddelande till ordf(a)akerafs.se.

Margareta avslutar sin tjänst som SAM:s missionär 31 maj och vi får möjlighet att säga tack till henne i vår missionsgudstjänst söndagen den 16 augusti kl 10.00.

 

VECKA 33

Söndag 16 augusti kl 10.00 Missionsgudstjänst Lena o Peter Fridlund Sång Linnéa H

      Avtackning av missionär Margareta Karlsson

 

VECKA 32

Söndag 2 augusti - Fredag 7 augusti Tonårsläger på Gullbrannagården

Lördag 8 augusti kl 14.00 och 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården

 

VECKA 31

-

 

VECKA 30

-

 

VECKA 29

-

 

VECKA 28

-

 

VECKA 27

Söndag 5 juli kl 10.00 Gtj Jakob Svensson HHN

 

VECKA 26

Tisdag 23 juni kl 09.30 Avresa till UV lägret i Skärvhult från Åker

Tisdag 23 juni - Söndag 28 juni UV läger i Skärvhult

Söndag 28 juni kl 11.00 Lägeravslutningsgudstjänst i Skärvhult Medtag egen fikakorg

 

VECKA 25

-

 

Läger sommaren 2015

 

Nu är det dags att anmäla sej till sommarens läger. Anmälan sker till respektive ledare.

UV läger i Skärvhult 23-28 juni 

Tonårsläger i Gullbranna 2-7 augusti

 

VECKA 24

Söndag 14 juni kl 10.00 Gtj Jakob Svensson Barnvälsignelse

 

VECKA 23

-

 

VECKA 22

Onsdag 27 maj kl 19.00 Styrelsemöte hos Lennart

Lördag 30 maj kl 14.00 och 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården Jakob Svensson

Söndag 31 maj kl 10.00 Gudstjänst med dop Jakob Svensson Nattvard Medlemsintagning Söndax

 

Dop 31/5

 

Pga låg vattentemperatur i Långasjön är det nu bestämt att dopet blir inomhus i Åsafors missionhus.

Vi har planerat dopförrättning i Långasjön söndagen den 31 maj kl 10.00. Direkt efter åker vi till Åsafors för gudstjänst och eventuellt medlemsintagning.

Vill du döpas och/eller gå med som medlem i vår församling? Prata med pastor Jakob.

 

VECKA 21

-

 

VECKA 20

Torsdag 14 maj - Söndag 17 maj SAM:s och SAU:s årskonferens på Gullbrannagården

Söndag 17 maj kl 16.00 Ungdomsarbetets våravslutning vid Långasjöns badplats Jakob Svensson

 

VECKA 19

Tisdag 5 maj kl 18.00 UV Ute i Nyholm

Fredag 8 maj kl 18.30 Tonår Ute hos Maria

 

VECKA 18

Tisdag 28 april kl 18.00 UV Invigning Jakob Svensson

Söndag 3 maj kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard Söndax

 

VECKA 17

Tisdag 21 april kl 14.00 Symöte hos Anita A

Tisdag 21 april kl 18.00 UV Ute

Fredag 24 april kl 18.30 Tonår hemma hos Martin

Lördag 25 april kl 9.00 Arbetsdag

 

Arbetsdag 25/4

 

Lördagen den 25/4 med start kl 9.00 är det städdag i vårt missionshus. Invändig och utvändig städning.

 

VECKA 16

Tisdag 14 april kl 18.00 UV

Onsdag 15 april kl 19.00 Bibel o bön Jakob Svensson

Torsdag 16 april kl 19.00 Styrelsemöte hos Göran

Fredag 17 april kl 18.30 Tonår

Söndag 19 april kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard Söndax

    Sång Ann-Margreth Kristina o Anna-Maria

 

Församlingens samtalskväll

 

Lördagen den 11 april kl 19.00 har vi tänkt att ha en samtalskväll om församlingens verksamhet och framtid.

Hur ser du på en eventuell nybyggd kyrka/samlingslokal nedanför skidbacken i Kyllås i samarbete med Eksäters SAM Ungdom? Kom och framför dina frågeställningar, tankar och åsikter.

 

Swish

 

Nu har vi skaffat Swish. Vill du swisha din gåva till församlingen gör du det till nr 123 571 62 61

 

VECKA 15

Fredag 10 april kl 18.30 Tonår

Lördag 11 april kl 19.00 Församlingens samtalskväll

 

VECKA 14

Tisdag 31 mars kl 18.00 UV

Tisdag 31 mars kl 19.00 Sångövning

Torsdag 2 april kl 19.00 Getsemanestund Jakob Svensson Nattvard

Söndag 5 april kl 10.00 Påskdagsgudstjänst Jakob Svensson Sångarna och Söndax medverkar Offergång

 

VECKA 13

Tisdag 24 mars kl 18.00 UV

Tisdag 24 mars kl 19.00 Sångövning

Torsdag 26 mars kl 14.00 Symöte hos Anita J

Fredag 27 mars kl 18.30 Tonår

 

VECKA 12

Tisdag 17 mars kl 18.00 UV Hemma hos ledarna

Fredag 20 mars kl 18.30 Tonår

Lördag 21 mars kl 18.00 Gudstjänst Thorsten Åhman

Söndag 22 mars kl 10.00 Gudstjänst Thorsten Åhman Söndax

 

VECKA 11

Tisdag 10 mars kl 14.00 Symöte hos Linnéa

Tisdag 10 mars kl 18.00 UV

Fredag 13 mars kl 18.30 Tonår

Lördag 14 mars kl 14.00 och 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården Evelina Granath

 

VECKA 10

Tisdag 3 mars kl 17.15 UV Avresa från Nyholm till Bad i Sävsjö

Tisdag 3 mars kl 18.30 Programplanering hos Anette

Onsdag 4 mars kl 19.00 Bibel o bön Jakob Svensson

Söndag 8 mars kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard Barnvälsignelse Sång Hilda E Söndax

 

Kyllåsbacken

 

Passa på att besöka Kyllåsbacken i vinter. För öppettider och information: www.kyllas.se

Om du inte vill åka skidor kan du vara ute ändå och utnyttja någon av backens grillplatser.

På söndagseftermiddagarna är det kaffeservering i toppstugan Eksäters Ungdomsgård.

 

VECKA 9

Tisdag 24 februari kl 18.00 UV

Fredag 27 februari kl 18.30 Tonår till Rosenlundsbadet

Lördag 28 februari kl 19.00 Diakonikväll med Staffan Kvist

 

VECKA 8

Tisdag 17 februari kl 18.00 UV

Onsdag 18 februari kl 19.00 Styrelsemöte hos Maria

Fredag 20 februari kl 18.30 Tonår

Söndag 22 februari kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard Kakbuffé Söndax

 

VECKA 7

Tisdag 10 februari kl 18.00 Symöte hos Inga-Lisa

 

VECKA 6

Tisdag 3 februari kl 18.00 UV Ute i Kyllås

Onsdag 4 februari kl 19.00 Bibel o bön Jakob Svensson

Fredag 6 februari kl 18.30 Tonår

Söndag 8 februari kl 18.00 Gudstjänst Leif Engkvist Offer till SAM Sång Sven Ahlgren

 

UV startar ny termin 3/2

 

Första UV kvällen för terminen ägnas åt pulkaåkning i Kyllås, tisdagen den 3/2 kl 18.00.

 

VECKA 5

Fredag 30 januari kl 18.30 Tonår.

 

Tonår planerar ny termin 30/1

 

Tonår startade med skidkväll 23/1 och nu på fredag 30/1 kl 18.30 planerar ungdomarna tillsammans med ledarna programmet för vårterminen. Var med och påverka vad du vill göra på fredagskvällarna. Det blir våfflor också.

 

Söndax startar ny termin 25/1

 

Söndax har sina samlingar under gudstjänsttid på söndagförmiddagarna med start söndagen den 25/1 kl 10.00.

 

VECKA 4

Tisdag 20 januari kl 18.30  Programplanering ungdomsarbetet Årsmöte Åkerbygdens SAU

Fredag 23 januari kl 19.00 Tonårs skidkväll i Kyllås

Söndag 25 januari kl 10.00 Gudstjänst med församlingens årsmöte Jakob Svensson Sångarna Sopplunch

 

Årsmöte

 

Härmed kallas samtliga medlemmar till årsmöte söndagen den 25 januari kl 10.00.

Vi börjar  med en gudstjänst där Jakob Svensson predikar.

Sedan följer kyrkkaffe, förhandlingar och kyrklunch. Barnaktiviteter under förhandlingarna.

 

VECKA 3

-

 

Inställd gudstjänst 11/1

 

Eftersom vi är strömlösa i Åsafors är dagens gudstjänst inställd.

 

VECKA 2

Söndag 11 januari kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard Sång Hilda E

 

VECKA 1

-

 

VECKA 52

Fredag 26 december kl 11.00 Julgudstjänst Jakob Svensson Sångarna

 

VECKA 51

-

 

VECKA 50

Onsdag 10 december kl 19.00 Kvällsbibelskola med Leif Carlsson i Betelkyrkan Vaggeryd

Torsdag 11 december kl 19.00 Styrelsemöte hos Anders

Söndag 14 december kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson  Nattvard Sång Maria o Stig-Eric Jonsson

 

VECKA 49

Tisdag 2 december kl 17.00 Luciaövning

Tisdag 2 december kl 18.00 UV

Fredag 5 december kl 18.30 Tonår

Lördag 6 december kl 14.00 och 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården

Söndag 7 december kl 16.00 Ungdomsarbetets julavslutning

 

VECKA 48

Tisdag 25 november kl 17.00 Luciaövning

Tisdag 25 november kl 18.00 UV

Tisdag 25 november kl 19.00 Sångövning

Söndag 30 november kl 10.00 Adventsgudstjänst Evelina Granath Sångarna

 

Missionsauktion 22/11

 

Torsdagen den 20 november kl 18.00 samlas alla som vill hjälpa till att förbereda

årets missionsauktion som går av stapeln lördagen den 22 november kl 17.00.

Hasse Andersson håller i auktionsklubban. Alla gåvor mottages som vanligt med tacksamhet.

Tex hemlagat godis till godispåsarna eller kakor och bröd till som kommer att säljas med lottnummer på.

 

VECKA 47

Tisdag 18 november kl 18.00 UV

Onsdag 19 november kl 19.00 Kvällsbibelskola med Leif Carlsson i Betelkyrkan Vaggeryd

Torsdag 20 november kl 18.00 Pyssel inför missionsauktionen

Fredag 21 november kl 18.30 Tonår

Lördag 22 november kl 17.00 Missionsauktion Hans Andersson

 

VECKA 46

Tisdag 11 november kl 18.00 UV

Onsdag 12 november kl 19.00 Kvällsbibelskola med Leif Carlsson i Missionskyrkan Vaggeryd

Söndag 16 november kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Gideoniterna Sång Ingrid o Jan Gunnargård

 

Gemenskapskväll med naturbilder.

 

Lördagen den 8 november kl 19.00 får vi besök av naturfotograf Reine Jonsson.

Du får tillfälle att köpa hans kalender eller böcker med fina bilder.Se www.reinejonsson.nu

 

VECKA 45

Tisdag 4 november kl 17.30 UV besöker en bondgård

Onsdag 5 november kl 19.00 Kvällsbibelskola med Leif Carlsson i Skillingaryds Missionskyrka

Torsdag 6 november kl 15.00 Symöte hos Lilian

Fredag 7 november kl 18.30 Tonår åker tilll Hagshult

Lördag 8 november kl 19.00 Gemenskapskväll Reine Jonsson visar naturbilder

 

VECKA 44

Måndag 27 oktober kl 18.30 Programplanering hos Björn

Söndag 2 november kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard

 

VECKA 43

Tisdag 21 oktober kl 14.00 Symöte hos Elly

Tisdag 21 oktober kl 18.00 UV

Fredag 24 oktober kl 18.30 Tonår kör gokart

Söndag 26 oktober kl 07.45 Avresa Sångarna till Bodafors

 

Sångarutflykt 26/10

 

Söndagen den 26 oktober besöker sångarna Emåkyrkan i Bodafors kl 10.00.

Vill du följa med så sker avresan kl 07.45 från Hemköps parkering i Skillingaryd.

Efteråt kan den som vill äta planka på Sandsjö Värdshus.

 

VECKA 42

Tisdag 14 oktober kl 18.00 UV Hemma hos Falken Greta Björnen Christoffer

Onsdag 15 oktober kl 19.00 Sångövning

Torsdag 16 oktober kl 19.00 Styrelsemöte hos Gunnel

Söndag 19 oktober kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Barnvälsignelse Invigning av nya sångböcker

 

VECKA 41

Tisdag 7 oktober kl 17.30 UV Utflykt

Onsdag 8 oktober kl 19.00 Kvällsbibelskola med Leif Carlsson i Skillingaryds Missionskyrka

Torsdag 9 oktober kl 14.00 Symöte hos Linnea

Fredag 10 oktober kl 18.30 Tonår

 

Bibel- och undervisningshelg 3-5 oktober

"Liv i gemenskap" med Liselotte J Andersson

 

Fredag kväll             "Inte längre ensam"

Lördag kväll             "Försoningens hemlighet"

Söndag förmiddag   "Enhet och mångfald"

Söndag förmiddag får vi även besök av Kinds församlingskrets så då blir det mycket folk i vårt missionshus.

Samlingar i samarbete med Studieförbundet Bilda.

 

VECKA 40

Tisdag 30 september kl 18.00 UV

Tisdag 30 september kl 19.00 Sångövning

Onsdag 1 oktober kl 19.00 Kvällsbibelskola med Leif Carlsson i Skillingaryds Missionskyrka

Fredag 3 oktober kl 19.00 Gudstjänst Liselotte J Andersson

Lördag 4 oktober kl 19.00 Gudstjänst Liselotte J Andersson

Söndag 5 oktober kl 10.00 Gudstjänst Liselotte J Andersson Nattvard Kinds församlingskrets besöker oss

 

VECKA 39

Tisdag 23 september kl 18.00 UV

Torsdag 25 september kl 14.00 Symöte hos Anita A

Fredag 26 september kl 18.30 Tonår Frisbee-golf i Jönköping

Lördag 27 september kl 8.00 Arbetsdag

 

Arbetsdag 27/9

 

Lördagen den 27/9 med start kl 8.00 är det städdag i vårt missionshus. Invändig och utvändig städning.

 

Lovsångshelg

 

Helgen 20-21 september får vi besök av ett lovsångsteam från bibelskola Blå Kust / Missionsbåten Shalom.

Ledarna Linda och David Ekerbring kommer att ta med oss i och undervisa om lovsång.

Två samlingar på lördagen med fika emellan är liksom gudstjänsten på söndagen till för alla som vill vara med.

 

VECKA 38

Tisdag 16 september kl 18.00 UV Ute i Ålaryd

Onsdag 17 september kl 19.00 Kvällsbibelskola med Leif Carlsson i Skillingaryds Missionskyrka

Lördag 20 september kl 15.00 Lovsångshelg övning Linda o David Ekerbring

Lördag 20 september kl 19.00 Lovsångshelg undervisning Linda o David Ekerbring

Söndag 21 september kl 10.00 Lovsångsgudstjänst Linda o David Ekerbring Nattvard Medlemsintagning Söndax

 

VECKA 37

Tisdag 9 september kl 18.00 UV Ute

Tosdag 11 september kl 14.00 Symöte hos Inga-Lisa

Fredag 12 september kl 18.30 Tonår

Lördag 13 september kl 14.00 och 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården Evelina Granath

 

Ny termin för ungdomsarbetet

 

Nu startar vi en ny termin för vårt ungdomsarbete:

Tonår startar fredagen den 29 augusti kl 18.30

UV startar tisdagen den 2 september kl 18.00

Söndax startar söndagen den 21 september kl 10.00

Terminsprogrammen kommer att publiceras så fort de är klara.

 

Församlingsdag söndagen den 7 september

 

Glöm inte bort att anmäla dej till vår församlingsdag som vi kommer att ha söndagen den 7 september.

Vi börjar dagen med gudstjänst i  Värnamo Allianskyrka kl 10.00, vi besöker sedan Bruno Mathsson center

och Apladalen där vi också äter middag. Allt till självkostnadspris.

Anmälan senast 22 augusti till  Evelina G, Björn A eller Anette N.

 

Kvällsbibelskola hösten 2014

 

Vårens kvällsbibelskola om Gamla Testamentet har nu haft sista samlingen.

Nu kan du anmäla dej till höstens kvällsbibelskola om Nya Testamentet med Leif Carlsson.

Betala 300 kr till  bankgiro  463-5389  Betel  Vaggeryd. Ange "KB + ditt namn".

Skicka gärna ett mail till kvallsbibelskola@gmail.com.

De flesta samlingarna i höst kommer att vara i Skillingaryds missionskyrka.

För att se datum och ämnen  kolla in i vårt programblad.

 

VECKA 36

Tisdag 2 september kl 18.00 UV Ute i Tallbacka Nyholm

Onsdag 3 september kl 19.00 Kvällsbibelskola med Leif Carlsson i Skillingaryds Missionskyrka

Torsdag 4 september kl 19.00 Styrelsemöte hos Lilian

Söndag 7 september kl 10.00 Församlingsdag börjar med Gudstjänst i Värnamo Allianskyrka

 

VECKA 35

Fredag 29 augusti kl 18.30 Tonår

 

VECKA 34

Onsdag 20 augusti kl 18.30 Programplanering hos Evelina G

Torsdag 21 augusti kl 18.30 Planering ungdomsarbetet

Söndag 24 augusti kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Margareta Karlsson Sång Agneta Johansson

 

VECKA 33

-

 

VECKA 32

Söndag 3 augusti - Fredag 8 augusti Tonårsläger på Gullbrannagården

Söndag 10 augusti kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard

 

VECKA 31

-

 

VECKA 30

-

 

VECKA 29

-

 

VECKA 28

-

 

VECKA 27

Söndag 6 juli kl 18.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard Sång Madelen Johansson

 

Läger sommaren 2014

 

Nu är det dags att anmäla sej till sommarens läger. Anmälan sker till respektive ledare.

UV läger i Fegen 24-29 juni 

Tonårsläger i Gullbranna 3-8 augusti

 

VECKA 26

Tisdag 24 juni kl 9.00 Avresa till UV läger i Fegen från Åsafors

Tisdag 24 juni - Söndag 29 juni UV läger i Fegen

Söndag 29 juni kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Sång Linnéa Hugosson

 

VECKA 25

-

 

VECKA 24

Lördag 14 juni kl 14.00 och 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården Jakob Svensson

Söndag 15 juni kl 10.00 Gudstjänst Tage Drewitz

 

VECKA 23

-

 

VECKA 22

Torsdag 29 maj - Söndag 1 juni SAM:s årskonferens på Gullbrannagården

Söndag 1 juni kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard Sång Elisabeth Homelius

 

VECKA 21

Onsdag 21 maj kl 19.00 Kvällsbibelskola Leif Carlsson i Betelkyrkan Vaggeryd

Söndag 25 maj kl 11.00 Konfirmationsavslutning Jakob Svensson mfl på Fridhäll i Skillingaryd

 

Målningsarbetet (nästan) klart

 

Målningen av fasaden på missionshuset har gått mycket bra. Det återstår bara lite grann.

Ett JÄTTESTORT TACK till alla som på något sätt medverkat till att det redan är fixat.

 

Målningsarbete våren 2014

 

Under veckorna 17-22 kommer vi att arbeta med underhåll av vårt missionshus. Vi är uppdelade i tre olika arbetslag med tillhörande fikagrupper. Arbetet kommer preliminärt att ske måndagar 17.30-20.30, onsdagar 17.30-20.30, torsdagar 17.30-20.30 samt lördagar 8.00-15.00. Eftersom målning är väderberoende kan tiderna ändras vecka för vecka, kolla med någon av de gruppansvariga: Peter A, Anders S o Magnus C.

 

Våravslutning ungdomsarbetet 18/5

 

En gemensam avslutning för Tonår, UV och Söndax kommer att äga rum söndagen den 18/5 kl 16.00 vid Långasjöns badplats i Åker. Vi kommer att spela kubb, grilla korv, fika och ha en trevlig eftermiddag tillsammans. Vi är ute oavsett väder.

 

VECKA 20

Tisdag 13 maj kl 18.00 UV Ute

Torsdag 15 maj kl 19.00 Styrelsemöte hos Göran

Söndag 18 maj kl 16.00 Söndax UV o Tonårs vårfest Jakob Svensson Korvgrillning o kubb vid Långasjöns badplats

 

VECKA 19

Tisdag 6 maj kl 18.00 UV  Ute

Tisdag 6 maj kl 18.00 Symöte hos Ingegerd A

Onsdag 7 maj kl 19.00 Kvällsbibelskola Leif Carlsson i Betelkyrkan Vaggeryd

Fredag 9 maj 18.30 Tonår vid Långasjöns badplats

Fredag 9 maj - Söndag 11 maj Konfahelg för årets konfirmander på Gullbrannagården

 

VECKA 18

Måndag 28 april kl 18 30 Styrelsemöte i Åsafors

Tisdag 29 april kl 18.00 UV Invigning Jakob Svensson

Söndag 4 maj kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard Söndax

 

Sångarutflykt 27/4

 

Söndagen den 27 april besöker sångarna Ölsremma kl 11.00 och Grimsås kl 16.00.

Båda dessa församlingar ingår i Kinds församlingskrets där Jakob också arbetar.

Sångarna blir bjudna på middag mellan samlingarna och om du som inte medverkar med sång vill följa med kan du också få mat (eventuellt mot avgift) men då måste det föranmälas till Jakob.

 

Arbetsdag 26/4

 

Lördagen den 26/4 med start kl 9.00 är det städdag i vårt missionshus. Invändig och utvändig städning.

 

VECKA 17

Tisdag 22 april kl 18.00 UV

Fredag 25 april kl 18.30 Tonår

Lördag 26 april kl 9.00 Städdag

Söndag 27 april kl 11.00 Sångarna sjunger i Ölsremma

Söndag 27 april kl 16.00 Sångarna sjunger i Grimsås

 

VECKA 16

Tisdag 15 april kl 19.00 Sångövning

Onsdag 16 april kl 19.00 Kvällsbibelskola Leif Carlsson i Missionskyrkan Vaggeryd

Torsdag 17 april kl 19.30 Getsemanestund Jakob Svensson Nattvard

Söndag 20 april kl 9.00 Sångövning

Söndag 20 april kl 10.00 Påskdagsgudstjänst Evelina Granath Sångarna

 

VECKA 15

Tisdag 8 april kl 18.00 UV Ute

Tisdag 8 april kl 18.00 Symöte hos Anita J

Onsdag 9 april kl 19.00 Kvällsbibelskola Leif Carlsson i Missionskyrkan Vaggeryd

Fredag 11 april kl 18.30 Tonår åker till Skillingaryd

 

Minns du sången 5/4

 

Förra året besökte våra sångare Grimsås missionsförsamling (där Jakob också arbetar)

och där framförde de ett mycket uppskattat Minns du sången program.

Nu är det dags att göra det på hemmaplan. Boka in första lördagkvällen i april!

Det kommer även att bli vårens speciella insamlingskväll och vi kommer att få åtnjuta något extra gott att äta.

 

VECKA 14

Tisdag 1 april kl 18.00 UV

Tisdag 1 april kl 19.00 Sångövning

Onsdag 2 april kl 19.00 Kvällsbibelskola Leif Carlsson i Missionskyrkan Vaggeryd

Torsdag 3 april kl 19.00 Styrelsemöte hos Lennart

Fredag 4 april kl 18.30 Tonår åker och spelar laserdome

Lördag 5 april kl 18.00 Sångövning

Lördag 5 april kl 19.00 Minns du sången kväll Sångarna Gemenskap försäljning servering

Söndag 6 april kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard Söndax

 

VECKA 13

Tisdag 25 mars kl 18.00 UV

 

VECKA 12

Tisdag 18 mars kl 18.00 UV till Miliseum

Tisdag 18 mars kl 19.00 Sångövning

Tisdag 18 mars kl 19.00 Diakonigruppen samlas hos Inga-Lisa

Torsdag 20 mars kl 19.00 Bibel o bön Jakob Svensson

Fredag 21 mars kl 18.30 Tonår

Lördag 22 mars kl 14.00 och 15.30 Andakt på Jupiter och Sörgården Jakob Svensson

Söndag 23 mars kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Tonår medverkar

 

VECKA 11

Tisdag 11 mars kl 18.00 UV

Onsdag 12 mars kl 18.00 Symöte hos Anita A

 

VECKA 10

Tisdag 4 mars kl 18.00 UV

Onsdag 5 mars kl 19.00 Kvällsbibelskola Leif Carlsson i Betelkyrkan Vaggeryd

Torsdag 6 mars kl 19.00 Programplanering hos Jakob

Söndag 9 mars kl 10.00 Gudstjänst Team från Shalom Oskarshamn Nattvard Jakob Svensson Söndax

 

Besök av Shalom 9/3

 

På söndag medverkar Evelina Carlsson mfl från Bibelskolan Blå Kust / Missionsbåten Shalom Oskarshamn.

 

Barnmötesdag 1 mars kl 14.30

 

En häftig eftermiddag för alla barn i Skillingaryds missionskyrka.

 

VECKA 9

Tisdag 5 februari kl 18.00 UV

Onsdag 26 februari kl 18.00 Symöte hos Linnéa

Fredag 28 februari kl 18.30 Tonår

Lördag 1 mars kl 14.30 och 16.00 Barnmöte med Alexandra o Emmanuel Hyllerud i Skillingaryds Missionskyrka

 

VECKA 8

Tisdag 18 februari kl 18.00 UV hemma hos ledarna

Onsdag 19 februari kl 19.00 Kvällsbibelskola Leif Carlsson i Betelkyrkan Vaggeryd

Torsdag 20 februari kl 19.00 Bibel o bön Jakob Svensson

Fredag 21 februari kl 18.30 Tonår hemma hos Martin

Söndag 23 februari kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Sång Bröderna Blues Söndax

 

VECKA 7

Onsdag 12 februari kl 18.00 Symöte hos Elly

Onsdag 12 februari kl 18.00 Skidkväll för hela församlingen i Kyllås

 

Kvällsbibelskola i Vaggeryd

 

Kvällsbibelskolan har nu startat. Ungefär 200 deltagare varav 20 från vår församling

var samlade i Betelkyrkan i Vaggeryd.

Första kvällen undervisade Leif Carlsson om Första Mosebok, Urhistorien och Patriarkhistorien.

Gud som ger löften är också den som håller sina löften.

 

Skidåkning för hela församlingen

 

Onsdagen den 12 februari kl 18.00-21.00 inbjuder vi alla barn & ungdomar i Söndax, UV och Tonår

till en skidkväll i Kyllås. Hela familjen är välkommen med och även alla församlingsmedlemmar.

Det finns möjlighet att hyra utrustning för den som inte har egen.

Vi tänder grillen så ta med korv eller något annat ätbart så kommer vi att få en trevlig kväll i backen.

 

VECKA 6

Tisdag 4 februari kl 18.00 UV Ute i Hallforsen

Onsdag 5 februari kl 19.00 Kvällsbibelskola Leif Carlsson i Betelkyrkan Vaggeryd

Torsdag 6 februari kl 19.00 Styrelsemöte hos Maria

Söndag 9 februari kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Nattvard Parentation Sång Ann-Margreth o Kristina Söndax

 

Kvällsbibelskola i Vaggeryd

 

Vårterminen börjar onsdagen den 5 februari kl 19.00 i Betelkyrkan Vaggeryd.

Teolog Leif Carlsson kommer att undervisa om gamla testamentet i vår och nya testamentet i höst.

Över 140 personer är nu anmälda.

Anmäl dej genom att betala in 300 kr till Betelkyrkans bg 463-5389 Ange: KB+ert namn

 

Ny termin för ungdomsarbetet

 

Nu startar vi en ny termin för vårt ungdomsarbete:

Tonår startar fredagen den 24 januari kl 18.30

Söndax startar söndagen den 2 februari kl 10.00

UV startar tisdagen den 4 februari kl 18.00

 

VECKA 5

Söndag 2 februari kl 10.00 Gudstjänst Lennart Larsson Offer till SAM Sång Anders o Hans-Peter Söndax

 

VECKA 4

Onsdag 22 januari kl 18.30 Programplanering ungdomsarbetet Årsmöte Åkerbygdens SAU

Fredag 24 januari kl 18.30 Tonår

Söndag 26 januari kl 10.00 Gudstjänst Jakob Svensson Sångarna Sopplunch Årsmöte

 

Årsmöte

 

Härmed kallas samtliga medlemmar till årsmöte söndagen den 26 januari kl 10.00.

I år kommer vi att ha ett nytt upplägg:

10.00 Gudstjänst Jakob Svensson predikar och sångarna sjunger

ca 11.00 Enkel sopplunch serveras av serveringsgrupp nr 4 och 5

ca 11.45 Årsmötesförhandlingarna börjar (någon gång under förhandlingarna bryter vi för kaffepaus)